Po období stabilizácie kúpeľov v nových podmienkach v dôsledku reforiem v zdravotníctve po roku 2005 sa ukazuje veľmi dôležité určenie smerovanie kúpeľov, ich náplne, možných prípadných budúcich rizík a očakávaní efektu z každého kroku, ktorý by mohol pomôcť v ich ďalšom zmysluplnom rozvoji. Za významné považujem rozhodnutie akcionárov na jeseň 2008 o ďalšom smerovaní kúpeľov. Ponechanie, udržanie a rozvíjanie ich predovšetkým zdravotnícko liečebného charakteru. Len pripomínam, že kúpeľníctvo ako také, je všade na svete aj súčasťou cestovného ruchu so všetkým rizikami, ktorý cestovný ruch môžu postihnúť. A práve preto sa musia rozvíjať aj v iných ponúkaných produktoch, službách a pod.
Takže, v liečebnej oblasti zostáva prioritou Kúpeľov Vyšné Ružbachy starostlivosť o pacientov slovenských zdravotných poisťovní, a to v prvom rade v liečbe ochorení srdcovo cievnych, ako je napríklad infarkt srdca, stavy po operáciách, akými je tzv. balónkovanie, bypass, náhrada chlopní, či pacientov trpiacich hypertenziou, čiže vysokým krvným tlakom. Ďalším medicínskym segmentom je zabezpečenie rekonvalescencie u chorých s onkologickými ochoreniami, ktorým pomáhame vrátiť sa do života s cieľom zabezpečiť a vrátiť im nielen dobrú psychickú stabilitu, ale aj kvalitu života. A s tým úzko súvisí aj vysoko oceňovaná, nie však vždy dobre poznaná, starostlivosť o pacientov s rôznymi psychickými ochoreniami, diagnózami.
Popri tom liečime aj pacientov s ochorením zažívacieho ústrojenstva, s poruchami metabolizmu, najmä pacientov trpiacich na diabetes mellitus (cukrovku), u ktorých bývajú veľmi často prítomné, sprievodné i ďalšie ochorenia, najmä srdcovo cievne. Ako som už spomenul, prioritou je práve liečba srdcovo cievnych ochorení. Disponujeme s dobre rozvinutým programom komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie, ktorý štandardne zahŕňa, okrem fyzikálneho vyšetrenia, aj neinvazívne vyšetrenie srdca, pri ktorom sa hodnotí samotná funkcia, činnosť srdca, fyzická výkonnosť pacienta, a podľa toho sa indikujú jednotlivé procedúry a postupy.Našou ambíciou je, aby sa Vyšné Ružbachy dostali do povedomia budúcich i súčasných návštevníkov ako kúpele s vysoko účinným a zdravotno efektívnym tzv. kardioprogramom, ktorý je plne v súlade s odporúčaniami odborných spoločností. Na to slúži Centrum kardiovaskulárnej rehabilitácie, kde sú vyčlenené postele a v rámci kúpeľov sa tu vykonáva zložitý program komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie. Tento program, okrem klasickej balneoterapie (priaznivého účinku vodného liečivého zdroja), obsahuje štruktúrovaný program týkajúci sa zvýšenia zdatnosti, výkonnosti srdcovocievneho systému pacienta pomocou riadeného tréningu. Program obsahuje veľmi významnú zložku, ktorou je edukácia (vzdelávanie) pacienta o jeho chorobe, možnostiach priaznivého ovplyvnenia priebehu choroby v jej jednotlivých fázach a stupňoch, a to najmä u pacientov, ktorí absolvovali zákroky na srdci. Ide o tzv. bezprostrednú, následnú liečbu, ktorá nadväzuje na zákroky a pacient je po niekoľkých dňoch, resp. aj bezprostredne po zákroku, prijatý do centra. Nie na poslednom mieste je nutnosť realizácie psychoterapeutických postupov, kde využívame vedomosti našich psychológov a ich psychologické techniky, akými sú muzikoterapia, relaxácia, ale hlavne špeciálna metóda HRV biofeedback.
Dnes je už tento postup štandardný v rámci odporúčaní kardiologických spoločností v celom svete. Realizácia týchto centier je náročná na materiálne a hlavne personálne zabezpečenie. Napriek finančnej náročnosti považujeme vznik Centier kardiorehabilitácie, v rámci kardiokúpeľov, za medicínsku nutnosť a povinnosť, lebo len tak sa dá zabezpečiť starostlivosť o pacientov na úrovni najnovších poznatkov lekárskych vied (lege artis), ale najmä aj preto, aby všetci pacienti na Slovensku dostali v rámci kardiovaskulárnej rehabilitácie takú starostlivosť, akú si ich momentálny zdravotný stav skutočne aj vyžaduje.
Je to tiež odborná povinnosť Slovenskej kardiologickej spoločnosti, z ktorej vyplýva vyžadovať a kontrolovať vykonávanie úrovne kardiovaskulárnej rehabilitácie vo všetkých zariadeniach, kde sa táto vykonáva. Je nutné si totiž uvedomiť rozdiel medzi čisto kúpeľnou liečbou a komplexnou kardiovaskulárnou rehabilitáciou vykonávanou v kardio kúpeľoch.
A tu sa ukazuje práve význam kúpeľov, ktoré tvoria vlastne most medzi prírodnou liečbou - využívaním liečivých zdrojov a medicínou, čiže aplikovanie najnovších medicínskych poznatkov v primárnej a sekundárnej prevencii a v liečbe, hlavne pri srdcovo cievnych ochoreniach. Práve takýto prístup v liečbe je významnou prednosťou slovenských kúpeľov pred inými centrami kardiorehabilitácie v Európe, a je nenahraditeľný najmä v liečbe včasných štádií ochorení a v samotnej prevencii.Poznatky, ktoré uplatňujeme v liečbe celej škály "civilizačných" ochorení, vychádzajú z našej skúsenosti pri liečbe rôznych psychických ochorení: hlavne depresie, neuróz, psychosomatických ochorení. Pri týchto ochoreniach využívame poznatky získané každodennou prácou s rôznymi psychologickými technikami, ktoré používajú naši psychológovia. Popri klasických technikách, ako je relaxácia, muzikoterapia, joga, individuálne a skupinové pohovory v rámci psychohygieny, antistresové programy, sa v našich kúpeľoch používa moderná liečebná metóda biofeedback, pomocou ktorej sa upravuje prostredníctvom špeciálneho tréningu neurovegetívna dysbalancia, ktorá býva výsledkom chronického stresu. Práve chronický stres stojí v pozadí rozvoja celej skupiny ochorení ľudí, jednak srdcovo cievnych, akými je zvýšený krvný tlak, spojený tiež s rozvojom aterosklerózy tepien a jej následkov, známeho ako infarkt srdcového svalu, či ischemická choroba srdca, so svojimi rôznymi obrazmi. Stres sa taktiež veľkou mierou podpisuje pod rozvoj cukrovky u dospelých, náhlych cievnych mozgových príhod a pod. Významne sa táto dysbalancia napokon podieľa na rozvoji poruchy psychiky, akými sú napríklad depresívne stavy, so svojimi rôznymi formami, ktorých výskyt narastá, a v roku 2020 sa predpokladá, že sa stane najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením v populácii.V rámci kúpeľov sa ukazuje ich významné postavenie aj v preventívnych produktoch (programoch zameraných na udržanie si dobrej fyzickej i psychickej kondície), či je to oblasť primárnej alebo sekundárnej prevencie, bez, alebo s už aj prítomnou chorobou, ide o preventívne programy zmeny životného štýlu, rôzne rekondičné pobyty...
prim. MUDr. Viliam Rus