Články o kúpeľoch

Rúzne články o kúpeloch, kúpeľníctve z iných zdrojov

 

Život je taký, aký si ho sami spravíme. Aj dovolenka je len taká, akú si ju sami spravíme. A prečo by to nemalo platiť aj o kultúre na kúpeľnom pobyte?

Zvykli sme si, že pri slove kultúra sa rozsvieti obrazovka, my sa pohodlne usadíme v kresle a na konci programu skritizujeme úroveň. No áno, nájdu sa aj takí, čo občas zájdu do divadla, na koncert, festival... A prečo sami nezačať robiť kultúru? Nemožnéééé? Naozaj?

Čo tak zobrať si príklad zo športu. Veď nie sú až tak dávno preč časy, keď jedinými športovými aktivitami aj na kúpeľných pobytoch boli prechádzky, tanečný večierok  a organizované výlety autobusom do blízkych či zaujímavých miest. Oni zostali aj dnes, ibaže pribudli akcie aj pre tých, čo chcú pobyt stráviť aktívne. A tak v ponuke vidíme fitnes,  aerobik, zumbu, nordic walking, jazdu na koni a ďalšie aktivity, do ktorých sa môžu zapojiť mladí aj starí, samoplatcovia aj tí z poisťovne.

Ako to vyzerá s kultúrou v kúpeľoch v roku 2011? Dobre. Ak budeme kultúru chápať iba z pohľadu pasívneho prijímania zážitku, tak ani v tomto roku sa nie je na čo sťažovať. Letmý pohľad na webové stránky našich kúpeľov ponúka široké možnosti - od návštev múzeí, po rôzne výstavy, koncerty, vystúpenia rôznych telies - od folklórnych, cez džezových, pop- i rokových skupín, ťahákmi môžu byť aj cimbalová hudba, tanečné súbory či rôzne divadlá a divadielka.

Čo sa však robí pre tých, ktorí by mohli kúpeľný pobyt prežiť aj trochu inakšie, ako všedný deň doma? Aké ďalšie možnosti ponúkajú jednotlivé kúpeľné zariadenia, o tom taktne mlčia. Alebo skôr takticky. Alebo, že by nebolo o čom hovoriť? Nemáme snáď na to vhodné priestory? A čo tak využiť, že prichádza leto. Že nebude záujem o takéto aktivity? Ale prečo to neskúsiť. Že nebudú peniaze? Veď mnoho z týchto aktivít ani peniaze nevyžaduje a keď, tak len minimálne. Alebo sa to neoplatí? A čo ak sa kúpeľní hostia začnú vracať aj o rok, o dva, lebo prežili niečo nové, zaujímavé.  Prípadne nejaké ďalšie alebo???

Čo si teda predstavujeme pod pojmom aktívna kultúra? Jednoznačne taký program, do ktorého je aktívne zapojených čo najviac aktérov (nie divákov). Môže ísť o výučbu tancov pre záujemcov, spoločné choreografie, nacvičenie rôznych predstavení, rôzne cvičenia zamerané na rozvoj hodnôt so zapojením hostí (napríklad fotografické workshopy o fotení prírody, kúpeľných domov, kúpeľných hostí s hodnotením, prípadne prezentáciou výsledkov a pod.). Prípadne o tvorivé dielne pri výrobe "maňúšok" zo šúpolia, sekania dlátom do pripraveného pníčka, vyrezávania vlastnej palice na spomínaný "nordic walking" a podobne.  Improvizovaný sprievod topiaci morénu, zachytávajúci ľudové zvyky v danom období. Všetko spojené napríklad so stručným výkladom o histórii regiónu, tradíciami a podobne. Fantázii a improvizácii sa medze nekladú.

Prirodzene, budeme radi, ak svoj názor na takéto prežitie voľného času v rámci kúpeľného pobytu vyjadríte aj vyplnením malej ankety na stránkach časopisu Kúpele. Keďže nie všetky vhodné kultúrno-spoločenské aktivity sa dajú podchytiť na začiatku, pripravili sme aj fórum, kde sa môžete voľne vyjadriť, čo všetko by sa dalo realizovať. Nemyslíme si, že všetko sa podarí na prvý raz, ale ponúkame platformu na vyjadrenie sa, ako by kúpele mohli v budúcnosti vyzerať. V oblasti športu sa situácia v našich kúpeľoch výrazne zlepšuje. Ako to bude vyzerať s kultúrou - či si do kúpeľného parku pôjdeme iba vypočuť alebo pozrieť profesionálov, alebo sa do programu budeme môcť aj sami zapojiť - záleží aj od nás.

Ilustračné obrázky, Tanec vzkriesenia, Bratislava, 24. apríl 2011