2/2010

Kúpele 2/2010Časopis Kúpele 2/2010.

Články o kúpeľoch Brusno, Piešťany, Smrdáky, Vyšné Ružbachy, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice, Bardejov, Bojnice a články a rozhovory o zdraví.

Kúpele 2/2010Editorial

Kúpele

 • Piešťany naplno otvorili kúpeľnú sezónu
 • Kúpele Brusno: akupunktúra, kone aj rybolov
 • Smrdáky darujú zdravú kožu
 • Vyšné Ružbachy: leto na termálnom kúpalisku Izabela 2010
 • Večnú mladosť, krásu a zdravie nájdete v Rajeckých Tepliciach
 • V Trenčianskych Tepliciach načerpáte pozitívnu energiu tela i duše
 • Kúpele Bardejov: zdravé návyky s bohatým kultúrnym letom
 • Turčianske Teplice: oáza zdravia, relaxu a vodnej zábavy
 • Kúpele Bojnice: vzduch ako pri mori
 • Biely dom máme aj na Slovensku
 • História Kúpeľov Vyšné Ružbachy
 • Ponuka pobytov v Kúpeľoch Bojnice

Vážení čitatelia,

a je tu opäť leto, čas dovoleniek, čas oddychu a naberania potrebných síl. Uvoľnenie sa po stresoch, relaxácia, vy-pnutie z denného zhonu a venovanie sa svojim obľúbeným letným činnostiam. Viacerí z nás si naplánovali svoje pobyty aj v slovenských kúpeľoch vediac, že zdravie si treba vážiť a robiť všetko preto, aby sme neochoreli. Veď aj čínski cisári platili svojich lekárov len v čase, keď boli zdraví, keď ochoreli nedostali nič.

Blahodarnosť kúpeľov poznali králi, vojvodovia, princezné, grófi , píše sa o tom napríklad v historických análoch o Gräfenbergu, dnešných českých Jeseníkoch. Anglické kúpele v Malveru veľmi rád navštevoval aj Charles Dickens so svojou manželkou Kate a v roku 1849 tam pricestoval aj Charles R. Darwin a trojmesačný pobyt mu pomohol vyliečiť vredy a bolesti hlavy, ktoré ho trápili. Na Slovensko za kúpeľmi cestovali taktiež významní ľudia, ešte pred 2. sv. vojnou navštívil samotný španielsky kráľ a princ z Bourbonu napríklad Vyšné Ružbachy. Áno, zdravotné účinky vody sú známe tisícročia, starovekí Gréci i Rimania boli ich veľkými vyznávačmi.

Slovensko má naozaj, ako jedna z mála krajín na svete, nesmierne bohatstvo vo svojich vodách. Veď na Slovensku je evidovaných cca 1 500 prírodných minerálnych zdrojov. V súčasnom období je vyhlásených 115 zdrojov, z ktorých Inšpektorát kúpeľov a žriedel 105 monitoruje. Okrem toho získava informácie z monitoringu ďalších 51 zdrojov, ktoré nie sú (ešte) vyhlásené. Treba si uvedomiť, že nie je voda ako voda. Prírodná liečivá voda sa od ostatných podzemných vôd odlišuje svojim pôvodom, obsahom rozpustených tuhých látok alebo obsahom rozpustených plynných látok (viac ako 1000 mg/l), obsahom sulfánu a ďalších stopových prvkov. Zákon č. 538/2005 Z. z. zaviedol rozdelenie zdravotníckych zariadení poskytujúcich kúpeľnú starostlivosť na „prírodné liečebné kúpele“ a na „kúpeľné liečebne“. Zákon ustanovil nový systém povoľovania prevádzkovania týchto zdravotníckych zariadení. Zároveň sa podarilo po prvýkrát podmieniť toto prevádzkovanie povinným „minimálnym materiálno-technickým a personálnym vybavením prírodných liečebných kúpeľov a kúpeľných liečební“, ustanoveným vo vykonávacom všeobecne záväznom právnom predpise.

Preto všetko to, čo sa v kúpeľníctve robí, má jediný cieľ, aby ich návštevníci, pacienti, rekreanti odchádzali z nich zdraví a spokojní. Okrem iného aj preto sme zatiaľ ako jediné médium participovali so zdravotnou poisťovňou Dôvera na súťaži o najlepšie kúpele, podĺa pacientov ZP Dôvera. Veríme, že sa do nej v budúcom ročníku zapoja aj ostatné zdravotné poisťovne. Asociácia slovenských kúpeľov už pripravuje taký anketový dotazník, ktorý ešte viac zobjektívni jej kritéria. Chceme touto súťažou „len“ dosiahnuť, aby sa aj takto niečo urobilo pre zdravie našich občanov. Súťažou, ktorá spája kvalitu a úroveň kúpeľov, veď tie si to naozaj zaslúžia.

PhDr. Ivan Bielik,  PhD., MPH

 

Kúpele Piešťany sú vychýrené na celom svete. A to právom, veď prí-rodnú termálnu vodu, ktorej pričinením sa tvorí nenapodobiteľné liečivé sírne bahno nájdete len tu. Piešťanská voda a bahno vrátili zdravie generáciám ľudí po dlhé stáročia.

História mesta Piešťany je úzko spätá s vývojom kúpeľov. Termálna minerálna voda z desiatich prameňov, ktorých teplota dosahuje až 69 stupňov Celzia, vyviera z hĺbky 2000 metrov. Vlastnosti vody a bahna sa využívajú na terapeutické a preventívne účely. Viac ako šesťdesiat rôznych procedúr a metodík slúži k liečbe takmer všetkých chorôb pohybového aparátu ako reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, artróza, ako i poúrazových stavov, alebo organických nervových ochoreniach. No voda má tiež liečivé účinky aj ako pitná kúra pri ochorení žalúdka, žlčníka či urologických chorobách. Kto raz  skúsil blahodárne účinky sírneho liečivého bahna, termálnych prameňov a mimoriadneho relaxu, ten sa do čarovného prostredia Kúpeľného ostrova vždy vráti.

Krátky oddych po procedúrach nezaškodí, nudiť sa však v Piešťanoch určite nebudete. Tenisové kurty, golfové ihrisko, indoor golf, vodný a saunový svet sú priamo na Kúpeľnom ostrove, nordic walking, turistika a cyklistika v Piešťanoch a okolí. Zeleň ostrova a okolia sa vynikajúco hodí na behanie, jazdu na korčuliach i prechádzky; nadšencov golfu radi kúpele privítajú, aby si zahrali na novom ihrisku, ktoré nájdete na rovinatom pozemku na konci Kúpeľného ostrova. Jeho celková dĺžka pri hre na 18 jamiek je 4318 metrov. Pre záujemcov o tréning a nehráčov  pripravili hodiny na odpalisku a na prianie aj lekcie s trénerom. Pri nepriaznivom počasí sa dá vyskúšať i golfová hra na simulátoroch vysokej triedy Full Swing. Vďaka golfovému zázemiu si so sebou nemusíte brať vôbec nič, všetko potrebné vybavenie si môžete požičať na mieste.

Do Piešťan prichádzajú aj tí, čo hľadajú ostrovček ticha, dobré slovo a symfóniu hudby. Piešťany sú originálne mesto. Pozývajú umelcov, hudobníkov, divadelníkov, výtvarníkov, spisovateľov...

Kúpele pripravili leto plné skvelých podujatí a vzrušujúcich aktivít, vrátane širokej škály výstav, vystúpení, zábavy a voľnočasových aktivít, propagácie aktívneho životného štýlu pre hostí, návštevníkov, ale aj obyvateľov Piešťan. Po trhoch tradičných ľudových remesiel a prehliadke veteránov  v Kúpeľoch Piešťany 25. júna oficiálne otvorili medzinárodnú výstavu „Socha a objekt“.P

o prvýkrát v pätnásťročnej histórii sa toto vzácne podujatie koná na Kúpeľnom ostrove. Niektorí z vás si už určite všimli sochy umiestnené v parkoch Kúpeľného ostrova; v exteriéri vytvárajú jedinečnú atmosféru a tým, ktorí si ešte len hľadajú cestu do galérii a na výstavy, napomáhajú budovať ich vzťah k umeleckým dielam.

Milovníci hudby si budú môcť vybrať nielen Medzinárodný jazzový festival Doda Šošoku, ale aj 55. ročník Hudobného festivalu a Medzinárodné majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského, ako aj tradičné koncerty, ktoré sa v lete organizujú v stredu a sobotu v Pavilóne Harmónia na Kúpeľnom ostrove. Alebo prečo si len neoddýchnuť a neposedieť s dobrým koktailom na niektorej z početných hotelových terás? Piešťany, nádherné mesto na Váhu, sú dnes kúpele, ktoré navštevujú hostia z rozličných krajín sveta. Mnohí sa sem opätovne vracajú, lebo Piešťanské kúpele vo svojom zázračnom laboratóriu vedia namixovať skutočne životodarný elixír. Pre telo i dušu.

J. Martiš

 

 

 

 

 

Kúpele Brusno ležia  v údolí Slovenského Rudohoria na severovýchod od Banskej Bystrice. Najväčšou pýchou  kúpeľov je čistý vzduch, nerušené ticho, krásna okolitá príroda, v ktorej človek zabudne na každodenné starosti a naplno si užije chvíle pokoja a oddychu.

Pre hostí ponúkajú ubytovanie, stravovanie a procedúry na vysokej úrovni. Liečebný dom Poľana prekvapí celkovým vybavením izieb, štýlovým nábytkom a vysokou úrovňou poskytovaných služieb.

Stravu podávajú formou bufetových stolov s bohatou ponukou jedál domácej a zahraničnej kuchyne doplnenej delenou i diétnou stravou. Príjemné posedenie pri pohári  dobrého vína a šálky lahodnej kávy ponúka hotelový lobby bar. Priamo v areáli nájdete reštauráciu s denným a nočným barom. Pre hotelových hostí sú k dispozícií spoločenské priestory, kde si môžete zahrať biliard, stolový futbal, šach či iné zábavné hry.

V areáli kúpeľov sa rozprestiera prekrásny kúpeľný park s možnosťou prechádzok v každom ročnom období. Priaznivci športu môžu tráviť príjemné voľné chvíle na tenisových a volejbalových kurtoch. K dispozícii je možnosť zapožičania horských bicyklov a zaplávať si v krytom bazéne. V jazdeckých  areáloch v blízkom okolí organizujú kurzy jazdy na koňoch a poníkoch pre dospelých i pre deti.

V letnom období sú vhodné podmienky pre vodnú turistiku na druhej najdlhšej rieke Slovenska – na Hrone. Hron a jeho okolie okrem splavovania možno využívať aj na iné športové aktivity, predovšetkým na rybolov a na člnkovanie. Pre klientov v letnom období pripravili zaujímavé tematické pobyty ako napríklad Anna víkend alebo Beauty víkend. Ďalej ponúkajú výhodné letné zľavy a nové pobyty  Liečba akupunktúrou a Liečba lymfodrenážou. Zabaviť sa môžete na tanečných večierkoch, rôznych kultúrnospoločenských podujatiach. O príjemný letný pobyt sa postarajú folklórne, tanečné skupiny,  hudobnozábavné a estrádne programy. V auguste si nenechajte ujsť kultúrne podujatie Muzikálový festival, s bohatým programom a množstvom zaujímavých osobností.

 

Smrdáky sú pokojné, tiché kúpele ležiace uprostred idylicky zvlnenej krajiny západného Slovenska, vo vzdialenosti asi 80 km od Bratislavy. Sú tým najlepším miestom pre liečbu psoriázy a ekzémov, lokálnych dermatitíd, akné a artritickej psoriázy. Dospelí aj deti nachádzajú v Smrdákoch nielen úľavu a uzdravenie, ale aj sebavedomie a psychickú pohodu, o ktoré ich choroba častokrát pripravila.

Prvý kúpeľný dom v Smrdákoch postavil majiteľ pozemkov v okolí prameňov, nitriansky podžupan Jozef Vietoris, v rokoch 1832 – 1833. K tomuto obdobiu sa datujú aj novodobé dejiny kúpeľov. Neskôr, v roku 1839, postavili impozantnú budovu kaštieľa pre majiteľa kúpeľov, jeho rodinu a vzácnych hostí. Po niekoľkých prestavbách slúži dodnes a svojím klasicistickým portálom sa stal symbolom kúpeľov.

Kúpele Smrdáky sú veľmi špecifi cké kúpele. Ich špecializáciou je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva – sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna. V roku 1957 navŕtali zdroj vody, v ktorom je obsah aktívnej dvojmocnej síry najvyšší zo všetkých doteraz známych európskych sírovodíkových vôd (680 mg / liter).

Základným liečebným prostriedkom sú minerálne vaňové kúpele a sírne bahenné zábaly. Sírovodík preniká kožou do organizmu a má priaznivý vplyv na zápalové a imunologické zmeny v organizme. Pre optimálny zdravotný efekt je liečba doplnená o svetloliečbu, elektroliečbu a rehabilitáciu.

V kúpeľnom parku je tenisový kurt s umelým povrchom a volejbalové ihrisko. Ďalšie možnosti na pohybové aktivity ponúka relaxačné centrum s telocvičňou, posilňovňou, saunou, fi tness a hydromasážnou vaňou. Okrem toho môžu hostia využiť chodecký a bežecký okruh v prekrásnom prostredí kúpeľného parku, požičať si bicykel a spoznávať cykloturistické trasy v okolí Smrdák.

Kinosála, kaviareň a tanečná miestnosť, kde organizujú diskotéky, folklórne a tanečné večery vyplnia voľné chvíle hostí. Okrem toho si návštevníci môžu vychutnať šálku kávy či ochutnať domáce dezerty v espresse Centrál alebo v lobby bare Vietoris. Počas letných mesiacov pripravujú aj country večery, opekané prasiatko či grilovanie.

Malebné miesta v blízkom i vzdialenom okolí Smrdák sú cieľom pravidelných výletov a zájazdov. Obľúbené sú výlety na hrad Červený Kameň, do jaskyne Driny a do zámku v Smoleniciach.